Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem wina i miodu: Mierzęcin słynie z koni i …wina

Redakcja
Pałac w Mierzęcinie od strony frontowej.
Pałac w Mierzęcinie od strony frontowej. fot. Archiwum pałacu
Jeśli ktoś myśli o czynnym wypoczynku w urokliwym miejscu, nie pozostaje nic innego jak ruszyć do położonego 5 km od Dobiegniewa Mierzęcina.

Do wioski prowadzi droga wśród pól i lasów. Jadąc można spotkać przemierzających poboczem pojedynczo lub parami turystów i mieszkańców (trasę pokonują konno). - Tu wiele osób ma konie - mówi kierownik stadniny koni i instruktora jazdy konnej w Pałacu w Mierzęcinie Jowita Banek, która do Mierzęcina, z południa Polski, przyjechała przed kilkoma laty. Gdy wjeżdża się do tej urokliwej wioski od razu wyczuwa się spokój, ciszę i bliskość natury. Dwa kilometry dalej, po skręceniu w lewo, dociera się do celu, czyli Pałacu w Mierzęcinie, w którym jest hotel i stylowe centrum konferencyjne.

Wymarzone miejsce
Obiekt posiada bardzo ciekawą historię. Pałac był w posiadaniu kilku rodzin. Ostatnia z nich to rodzina von Waldow. Okres jego świetności to wiek XX. Wtedy wykonano największą rozbudowę majątku. Powstały nowe budynki gorzelni i kompleksu folwarcznego. Na terenie Pałacu znajduje się kilkunastohektarowy park angielski i staw z ogrodem japońskim.

Wszystko można zwiedzić. Ponieważ Mierzęcin otaczają urokliwe lasy i jeziora, jest to wymarzone miejsce na rekreację, chociażby spływy kajakowe, które rokrocznie odbywają się na tym terenie. Zaczynają się na jeziorze Lipie. Następnie jest jezioro Osiek, Mierzęcka Struga, która przepływa obok Pałacu, jezioro Wielgie i meta na Drawie. W Mierzęcinie aktualnie jest w budowie nowoczesne SPA z basenem i częścią zabiegową, które już wkrótce będzie świetną alternatywą relaksu, szczególnie dla pań.

Jedna z największych w Polsce

Nowością i dodatkową atrakcją jest druga co do wielkości winnica w Polsce, która jest też największą w naszym województwie. Winnica położona jest nieopodal Pałacu na rozległym i łagodnym zboczu, na wysokości około 60 m n.p.m. Nasadzenia pochodzą z jesieni 2005, 2006, 2007 i wiosny 2008. Początkowo winnica zajmowała obszar około 40 arów, obecnie jest to 7 ha. Uprawia się tu 8 głównych odmian winorośli: Pinot Noir, Pinot Gris, Kernling, Riesling, Traminer, Chardonnay, Rondo i Regent. - Będziemy produkować kilkadziesiąt tysięcy butelek wina rocznie. Pierwsze eksperymentalne partie z rocznika 2006 i 2007 wypadły świetnie w ocenie fachowców - mówi kierujący pałacową winnicą w Mierzęcinie Łukasz Chrostowski.

Degustacja już wkrótce

Właściciele winnicy mają w planach budowę nowoczesnej przetwórni oraz piwnic do leżakowania i degustacji win. Specjalnie zaprojektowana, bardzo nowoczesna linia produkcyjna, będzie się znajdować w jednym z budynków na pałacowym folwarku. Wino ma być pałacową, ale i regionalną ciekawostką. Ten rok zapowiada się wspaniale, właściciele szczególnie liczą na dobre Pinot Noir i Rondo z czerwonych oraz Pinot Gris i Kernlinga z białych winogron. Już dziś zapraszają wszystkich do odwiedzenia Pałacu, a w przyszłości do degustacji i zakupu tutejszych win.

Mierzęcin leży 140 km od Szczecina i tyle samo od Poznania. Jadąc od Gorzowa, trzeba kierować się na Strzelce Kraj. (ok. 21 km), a później Dobiegniew (ok. 20 km), do którego prowadzi droga krajowa nr 22. W Dobiegniewie należy nadal jechać krajową 22 i ok. 2 km za rondem (jadąc w kierunku Gdańska) trzeba skręcić w prawo. Stąd droga wiedzie prosto do Mierzęcina (ok. 5 km).

Dla tych, którzy chcieliby pozostać dłużej w Mierzęcinie, istnieje możliwość noclegu oraz posilenia się w pałacowej restauracji. Odwiedzający mogą też skorzystać z atrakcji, takich jak: bowling, bilard, tenis ziemny, jazda konna, wędkarstwo, czy strzelanie z broni pneumatycznej. Wszelkie informacje na temat Pałacu dostępne są na stronie: www.palacmierzecin.pl. Można na niej przeczytać także zapiski Eberharda von Waldow, który wspomina w nich czas, jaki spędził w tymże majątku będąc chłopcem. Do 1945 roku Pałac był w posiadaniu jego rodziny.

W pobliżu Mierzęcina warto zobaczyć kilka ciekawych miejsc: Elektrownię wodną w Głusku (ok. 20 km), Strzelce Kraj. (ok. 30 km), Drawieński Park Narodowy (w sąsiedztwie) i wiele pięknych jezior (w promieniu 10 km), m.in. w miejscowościach Osiek i Długie.

ZOBACZ W OKOLICY

  • LUBUSKIE MAZURY - Jeziora w okolicy Dobiegniewa i Strzelec Krajeńskich tworzą najdłuższy po jeziorach mazurskich szlak żeglugowy w Polsce. Szlak Małych Mazur Lubuskich liczący łącznie tysiąc hektarów lustra wody jest idealny dla kajakarzy i żeglarzy. Prowadzi przez bardzo malowniczą okolicę, w której nie brakuje ptactwa wodnego, a nawet pływających wysp kwiatowych. Szlak żeglowny łączy cztery jeziora: Lipie, Chomętowskie, Osiek i Słowa. Szlak kończy się w Długiem na jeziorze Lipie, gdzie jest największa plaża w województwie Lubuskim.

  • DOBIEGNIEW - Oflag II C był leżał kilometr od miasta i zajmował powierzchnię ok. 25 ha. Było to 25 murowanych baraków mieszkalnych, przydzielonych na dwie części niewielką prymitywną umywalnią. Do tego zbudowano sześć budynków przewidzianych na sale wykładowe, pracownie, siedzibę polskiej administracji obozu itp. Ponadto powstały dwie kuchnie oraz budynki przeznaczone na kantynę, salę teatralną, kawiarnię, salę odczytową i zielarnię. Woldenberg należał do kategorii wzorcowych obozów jenieckich, gdzie nie dochodziło do rażących naruszeń konwencji genewskich. Jeńcami obozu byli m. in.: archeolog Kazimierz Michałowski, polityk Adam Rapacki, poeta Stefan Strugarek, aktor Kazimierz Rudzki, pisarz Marian Brandys.

  • SZLAK PAPIESKI - Płynąc Drawa można napotkać pamiątkowe tablice. A także spotkać ludzi, którzy pamiętają z kajakowego szlaku "Wujka", późniejszego Ojca Świętego Jana Pawła II. Skąd papieskie pamiątkowe tablice na drawskim szlaku? W dn. w lipcu i sierpniu 1955 roku, w sumie 19 dni, podczas spływu na trasie Czaplinek - Krzyż, ks. Karol Wojtyła poznał niemalże całą Drawę. Urzekła go do tego stopnia że jeszcze w 1961 r. oraz w lipcu 1967 r., powtarzał swoje wędrówki. Dziś szlak, który wówczas przemierzył nosi imię Jana Pawła II. I zaliczany jest do najpiękniejszych w Europie...
  • Magdalena Białęcka, (decha)
    0 95 722 57 72
    [email protected]

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska