Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić przed wyjazdem na urlop

Czesław Wachnik
Wybierając się na urlop do jednego z krajów UE, trzeba przewidzieć wydatki na autostrady
Wybierając się na urlop do jednego z krajów UE, trzeba przewidzieć wydatki na autostrady Fot. Czesław Wachnik
Wczasy wykupione, kremy i olejki do opalania oraz szorty spakowane, urlop załatwiony i co dalej. Niżej próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejsze to:
1.Sprawdźmy czy mamy ważny paszport lub dowód osobisty.
2.Wykupmy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
3. Zadbajmy o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osoba opłacająca składkę zdrowotną w kraju, a podróżująca po UE, ma prawo korzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Kartę dostaniemy w oddziale ZUS;
4. Jeśli wybieramy się z dzieckiem czy dziećmi, też zadbajmy o paszporty dla nich. Lub wpiszmy je do naszego paszportu.
5. Sprawdźmy czy mamy ważną polisę OC i dokument prawa jazdy.
6. Pozostawmy rodzinie lub znajomym plan podróży i adres lub numer telefonu, pod którym mogą nam przesłać informację.

Gdzie ważne są polskie prawo jazdy i polisa OC

Dokument prawa jazdy jest ważny w chyba wszystkich krajach europejskich Jedynie w Albanii mogą, ale nie muszą zażądać międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli wyjeżdżamy samochodem pożyczonym musimy posiadać pełnomocnictwo na jego używanie za granicą. Wystawi nam je notariusz.

Zwykła polisa OC jest ważna w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Chorwacji. Natomiast tzw. zielona karta jest wymagana na Ukrainie, w Mołdawii i na Białorusi. Przed wyjazdem za granicę, pomyślmy czy nie wykupić polisy autocasco i assistance. Mogą one nas uchronić od wielu kłopotów.

Zaplanuj podróż

Ważną czynnością jest zaplanowanie trasy przejazdu oraz postojów. Powinien to zrobić każdy kierowca. Nawet jeśli w czasie podróży będzie posługiwał się GPS. Pakując bagaże musimy pamiętać, by znalazły się one w bagażniku a nie na tylnym fotelu. Ciężar leżącej na fotelu np. walizki, w razie hamowanie wzrasta nawet 50-krotnie. I ważna rzecz, tylna szyba nie może być zasłonięta.

Opłaty za drogi

* Winiety są obowiązkowe w Austrii, Czechach, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, na Słowacji i Węgrzech. W Austrii to 4,40 euro za winietę 10-dniową dla samochodu osobowego. W Czechach 7-dniowa winieta kosztuje 120 koron

* We Francji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech przejazdy autostradami są płatne. Wymagane są również opłaty za przejazdy niektórymi mostami i tunelami. Płacimy gotówką za każdy przejazd osobno.

* Bezpłatnie jeździmy po drogach w Niemczech, krajach Beneluksu. W wielu niemieckich miastach powstały tzw. zielone strefy. Ich granice wyznaczają znaki drogowe (biały prostokąt z czerwonym kręgiem i napisem Umwelt Zone). Wskazują one jednocześnie rodzaje plakietek uprawniających do wjazdu. W strefie można poruszać się samochodem wyłącznie z nalepką, umieszczoną na przedniej szybie, oznaczającą spełnienie normy emisji spalin. Nalepkę, w cenie 5 euro, można nabyć w autoryzowanych warsztatach samochodowych i na stacjach diagnostycznych. Brak nalepki karany jest mandatem w wysokości 40 euro i 1 pkt. karnym.

Co należy wozić w aucie

Przepisy w zakresie wyposażenia dodatkowego obowiązującego w krajach Unii Europejskiej nie są jednolite.

1.Przykładowo kierowcy mający w prawie jazdy wpisany obowiązek jazdy w okularach, będąc w Austrii i Hiszpanii, muszą mieć drugą, zapasową parę.

2. Kamizelki odblaskowe są także obowiązkowe. Trzeba je posiada praktycznie będąc w każdym kraju. Co więcej, trzeba je założyć, o ile wyjdziemy z auta. Dlatego należy trzymać je w zasięgu ręki. Brak kamizelki w pojeździe jest karany np. w Portugalii mandatem 60-300 euro. W Austrii mandat wyniesie 14 euro.

3. Dodatkowymi elementami wymaganymi we większości krajów Unii jest apteczka wraz z rękawicami gumowymi. Natomiast we Francji, Czechach i Niemczech policjanci mogą sprawdzać czy mamy zapasowy komplet żarówek.

Uważaj z piciem

We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje zakaz prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy bez zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących.
Jeszcze surowiej przestrzegany powinien być zakaz jazdy po spożyciu alkoholu - w niemal połowie krajów UE nie można mieć we krwi nawet jego śladowych ilości. Jednocześnie w wielu krajach dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu jest wyższa niż w Polsce - 0,5 promila. Mimo to wyjeżdżając do innych krajów powinniśmy stosować się do reguły - Zero alkoholu.

Dzieci w samochodzie

1. W Niemczech dzieci o wzroście poniżej 150 cm, winny być przewożone w foteliku lub specjalnym siedzisku, przystosowanym do ich wymiarów.

2. We Francji obowiązuje zakaz przewozu dzieci do lat 10 na przednim siedzeniu, o ile nie jest wyposażone w fotelik. Dzieci w wieku od 9 miesięcy do 4 lat winny być przewożone w tzw. fotelikach-kołyskach. Obowiązuje zakaz sadzania dzieci tyłem do kierunku jazdy w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne.

3. W Austrii dzieci do lat 14 i o wzroście do 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu, o ile nie jest wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka. Dlatego dzieci powinny siedzieć na tylnej kanapie. Tam jest zresztą dużo bezpieczniej.

Gdzie włączamy światła

Światła mijania w dzień w terenie zabudowanym nie obowiązują w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Węgrzech, chyba że pogoda ogranicza widoczność. We Francji i Niemczech zaleca się tylko ich używanie.

W Hiszpanii światła mijania obowiązkowe są podczas jazdy nocnej po autostradach i drogach szybkiego ruchu, nawet gdy są dobrze oświetlone. Dopuszcza się używanie świateł pozycyjnych w nocy, w terenie zabudowanym i na drogach jednopasmowych. W tunelach obowiązuje używanie świateł mijania. Podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz, śnieg) obowiązkowo należy używać świateł przeciwmgielnych; przy ich braku - świateł mijania i pozycyjnych.

W Niemczech światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m. Obowiązkowo używać należy świateł mijania w tunelach. Węgrzy używają świateł mijania poza terenem zabudowanym, każdy pojazd silnikowy winien poruszać się przez całą dobę z włączonymi światłami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska