Dilerem może być każdy

Dodano: 23 czerwca 2008, 11:00 Autor:

Problem istnieje i nie da się go nie zauważyć. Mowa o narkotykach, które są dostępne w każdym mieście, na każdej ulicy.
- Pierwsze dragi bierze się z ciekawości, bo np. znajomy częstuje. Wiesz, tak jak częstuje się piwem - opowiada jeden z dilerów

- Pierwsze dragi bierze się z ciekawości, bo np. znajomy częstuje. Wiesz, tak jak częstuje się piwem - opowiada jeden z dilerów

Przeczytaj więcej

Umawiamy się pod jednym z bloków w centrum miasta. Dochodzi godz. 21.30. Szarówka. Czekamy w umówionym miejscu. Podchodzi młody chłopak, 1.65 wzrostu, w eleganckiej koszuli z krótkim rękawem. - Dobra, co chcecie wiedzieć? - pyta. - Jak to jest być dilerem?

- Pierwsze dragi bierze się z ciekawości, bo np. znajomy częstuje. Wiesz, tak jak częstuje się piwem. Jest zaje... i dlatego wciąga. Pojawia się problem pieniędzy. Za następne działki płacisz. A jak się kończy? Albo w więzieniu, albo w piachu albo w jakimś ośrodku - mówi chłopak, który zastrzega, że już od roku nie jest handluje narkotykami. - Można rozpoznać dilera, ma jakieś charakterystyczne cechy? - Co??? Ku..., dilerem może być każdy! Nie będzie tylko ministrant.

Tak to teraz wygląda

Przechadzamy się ulicą. Robi się coraz chłodniej. Chłopak wyciąga papierosy i częstuje. Odmawiam. - Jak zdobywacie klienta? - To nie jest tak, jak piszą na tych forach internetowych. To wszystko, to jedna, wielka ściema. Sprzedaje się tylko znajomym... każdy normalny człowiek, boi się przypału... na imprezie można wsypać, dlatego obcym się nie ufa... - przerywa wypowiedź, żeby zapalić kolejnego papierosa.

Wraca do rozmowy: - Przecież w szkołach dilerów nie ma, są w okolicy i czekają na kolegów. To jest na przykład tak, że dzieciak przychodzi do szkoły, opowiada znajomym, że brał i miał odlot, że było zaje... Po kilku takich opowiadaniach, jego znajomi nakręcają się i też chcą spróbować. Wtedy ten dzieciak zbiera kasę i kontaktuję się ze znajomym dilerem i problem z bani. Tak to teraz wygląda.

Niech zaufają

Ostatnio dosyć dużym problemem jest pigułka gwałtu, która jest środkiem bardzo łatwo dostępnym. Pojawia się na prawie każdej imprezie. -

Można się przed nią ustrzec? - Można, tylko trzeba pomyśleć. Przecież to głupie, kiedy laski na imprezie kupują piwo i dostają już otwarte. Wiadomo, że ktoś mógł coś dosypać. Trzeba myśleć, co się robi, zwłaszcza, że takiej tabletki się nie widzi i nie czuje... - przerywa, bo mija nas grupa młodzieży. Zapala następnego papierosa. - Ale teraz najlepszym towarem jest feta, czyli amfetamina. Schodzi w mig.

Zastanawiam się jak przestrzec rodziców, jak mogą upilnować swoje pociechy. Podpowiada mi ten chłopka. - Niech rodzice zaczną się edukować. Niech zaczną się uczyć objawów i niech ich nie lekceważą. Niech zaufają specjaliście.

Najważniejsze, żeby wiedzieć z kim się dziecko zadaje i co robi w wolnym czasie, trzeba z nim rozmawiać. - Dziękuję. Żegnamy się i odchodzimy, każde w swoim kierunku. W głowie kotłują się zdania, usłyszane podczas rozmowy.

Najpopularniejsze środki odurzające

 • Amfetamina - jest to ogromny przypływ energii oraz podwyższenie nastroju aż do euforii. Osoby pod wpływem fety przeżywają wzmożoną aktywność, której towarzyszy bezsenność. Rozszerza źrenice, pobudza łaknienie, powoduje suchość w ustach, przyspiesza akcję serca, uszkadza szkliwie zębów.

 • Ecstasy - zły stan przed użyciem środka może ulec pogorszeniu po jego przyjęciu. powoduje wzrost temperatury ciała, wzmożenie odruchów, rozszerza źrenice. Powoduje nagły wzrost ciśnienia i uderzenia krwi do głowy, nudności, wymioty oraz odwodnienie.

 • Kokaina - zażywaniu jej towarzyszą niepokój i napięcie, bezsenność, załamanie nerwowe oraz urojenia o nieprzyjemnej treści. Opóźnia objawy zmęczenia, zmniejsza potrzebę odżywiania się i snu, zaburza pracę serca, silnie rozszerza źrenice, przyspiesza oddech.

 • Marihuana - wywołuje zwiększone napięcie i niepokój, powoduje nieracjonalne myślenie, skłonność do ulegania sugestiom, przyspieszone tętno, apatia, zawroty głowy, lęki i urojenia. Powoduje wzrost ciśnienia krwi, przyspiesza tętno, powoduje przekrwienie gałek ocznych, silne pocenie się. Zwiększa apetyt. Wywołuje bóle i zawroty głowy.

 • LSD - problem z zachowaniem równowagi i mówieniem, zła ocena odległości oraz własnych umiejętności, zimne dłonie i stopy, wymioty, panika, lęk, płacz, śmiech. Rozszerza źrenice i powoduje suchość w ustach, drżenie mięśniowe i skurcze mięśni klatki piersiowej, osłabienie i nudności, kołatanie serca, zawroty głowy.

 • Pigułka Gwałtu - najbardziej niebezpieczne pigułki zawierają substancję GHB, która oficjalnie nie może występować w żadnym leku. Tabletka świetnie rozpuszcza się w wodzie, jest bezbarwna, bezsmakowa i bezzapachowa. Powoduje podniecenie seksualne, potem senność i utratę przytomności. Jest łatwo dostępna w miejscach publicznych.

  źródło: www.narkotyki.esculap.pl

 • Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
  zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
  i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  Najciekawsze artykuły
  z Mediów Regionalnych
  Najciekawsze artykuły
  z Mediów Regionalnych
  alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
  Najpopularniejsze
  Brak ankiety.

  Kontakt z reklamą »

  Kontakt z redakcją »

  Kontakt z marketingiem »

  Kontakt w/s prenumeraty »

  Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

  Napisz maila:

  Jesteśmy też na:

  Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
  Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

  Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

  - nota wydawnicza, zakup treści

  Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.