Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak korzystać z komórki i gadać taniej za granicą

Redakcja
W różnych krajach stosowane są odmienne zasady naliczania opłat za połączenie.

ROAMING MIĘDZYNARODOWY
To usługa oferowana przez operatorów ruchomych (mobilnych) sieci telefonicznych. To właśnie roaming umożliwia korzystanie z telefonu komórkowego za granicą. Dzieje się tak na podstawie umowy operatorów: twojego i zagranicznego. To od postanowień i odpowiednich umów pomiędzy nimi. zależą dokładny zakres oferowanych usług oraz to, co nas najbardziej interesuje - ceny.

KOŃCOWY RACHUNEK
Kiedy korzystasz z telefonu komórkowego za granicą zagraniczny operator sieci komórkowej (tzw. host operator) przesyła odpowiednią fakturę twojemu operatorowi w kraju (tzw. home operator). To właśnie on wystawia rachunek, który trafia do twojej ręki. Do stawek operatorów zagranicznych operator macierzysty dolicza sobie własną marżę (15 proc.). Dodatkowo całość opłat z tytułu roamingu jest opodatkowana 22 proc. VAT-em.
Wszelkie rozliczenia następują pomiędzy operatorami. Nie dostaniesz żadnego odrębnego rachunku.

EUROTARYFA

Dotychczas opłaty roamingowe są bardzo wysokie - w stosunku do opłat za usługi w kraju, a nawet za międzynarodowe usługi telefonii stacjonarnej. Dlatego 30 czerwca 2007 r. weszło w życie rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady przewiduje następujące maksymalne stawki detaliczne:

  • 49 eurocentów (plus podatek VAT) za minutę połączenia wykonanego (wychodzącego),
  • 24 eurocenty (plus VAT) za minutę połączenia odebranego (przychodzącego).

    Jest to tzw. eurotaryfa, którą sobie wybierasz. Obowiązuje na terenie wszystkich krajów UE, do których należą: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

    OPŁATY ROAMINGOWE

    Każdy, kto znajdzie się na terytorium innego państwa członkowskiego UE, jest automatycznie informowany przez operatora SMS-em o opłatach za wykonanie i odbieranie połączeń. Udzielane są bezpłatnie i obejmują maksymalne opłaty, jakimi możesz zostać obciążony (zgodnie z posiadanym planem taryfowym) za:

  • wykonywanie połączeń w odwiedzanym kraju;
  • wykonywanie połączeń do państwa członkowskiego jego sieci macierzystej;
  • odbieranie połączeń przychodzących.

    Możesz zrezygnować z tej usługi w każdej chwili i w dowolnym momencie żądać ponownego nieodpłatnego jej uruchomienia. Bardziej szczegółowe informacje cenowe dotyczące opłat roamingowych za połączenia głosowe, wiadomości SMS, MMS i inne usługi transmisji danych też przysługują ci bezpłatnie. Za pośrednictwem SMS-u lub pod wskazanym bezpłatnym numerem, z którym musisz się wcześniej skontaktować.

    BEZ NIESPODZIANEK

    Narzucona prawem eurotaryfa dotyczy wyłącznie połączeń głosowych (rozmów). Dlatego przed wyjazdem upewnij się, ile kosztuje usługa transmisji danych i SMS-y. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie z zagranicznego urlopu i zawału serca na widok telefonicznego rachunku. Pamiętaj, że rozpoczynasz roaming w momencie przekroczenia granicy własnego kraju. Zagraniczny operator przejmuje wtedy kontrolę nad wszystkimi twoimi połączeniami wychodzącymi oraz przychodzącymi.

    Przed wyjazdem za granicę upewnij się, czy usługa roamingu jest aktywna i zbierz aktualne informacje na temat sieci działających w kraju, do którego planujesz wyjechać (zasięg, oferowane usługi, opłaty za połączenia).

    SAM WYBIERZ OPERATORA

    Korzystanie z roamingu jest proste: telefon sam wyszuka dostępne sieci GSM po włączeniu go na terytorium innego kraju i wybierze automatycznie jedną z nich. Po ok. 30-60 sekundach na wyświetlaczu pojawi się odpowiednia nazwa lub kod sieci.

    Co jeżeli chcesz mieć jednak wpływ na wybór operatora i wskazać tego, który zaoferuje ci najkorzystniejszą ofert? Należy wtedy go samemu wyszukać i wybrać - zmieniając ustawienia w opcjach menu telefonu (najczęściej pozycje USTAWIENIA/WYBÓR SIECI). Pamiętaj, by potem przełączyć aparat na wybór automatyczny, bo inaczej każdorazowe wyjście z zasięgu spowoduje utratę sieci i konieczność ponownego ręcznego wyboru.

    SPOSOBY NIŻSZY RACHUNEK

    Jak zmniejszyć koszt połączeń wykonywanych za granicą, które są o wiele droższe niż krajowe?

    1. Przede wszystkim sprawdź u swojego operatora wysokość taryf oraz zakres dostępnych usług w kraju, do którego się wybierasz. Nie są jednakowe! A ich sprawdzenie nic nie kosztuje. Przeanalizuj taryfy oferowane przez wszystkich operatorów w danym kraju, a nie tylko tych, którzy mają porozumienie z twoim.

    2. Jeśli nie będziesz zadowolony ze swojej dotychczasowej taryfy, możesz spróbować ją zmienić. Operatorzy mają bardzo bogatą ofertę roamingową - szczególnie w czasie świąt i wakacji.

    3. Jeśli masz telefon na tzw. kartę, tym bardziej sprawdź swoją taryfę, bo w takich przypadkach opłaty mogą być dużo wyższe!

    4. Pamiętaj o godzinach szczytu - zwykle bardziej opłaca się dzwonić rano albo późnym wieczorem.

    5. W różnych krajach (w zależności od sieci) stosowane są różne zasadach taryfikacji, czyli naliczania opłat za połączenie. Zazwyczaj pierwszy odnotowywany jest po 60 sekundach. Kolejne po kilkunastu (np. co 15 sekund), ale zdarza się, że i każda sekunda traktowana jest jak jeden impuls.

    6. Opłaca się złożyć zlecenie zablokowania połączeń przychodzących na pocztę głosową. Pamiętaj, że przekierowywanie nie jest bezpłatne. Gdy telefon jest zajęty, nie odpowiada lub jest poza zasięgiem, połączenie przychodzące jest przesyłane automatycznie do kraju twojego pobytu i dopiero, jeżeli nie zostanie podjęte, wraca do kraju, z którego wyszło. Ty pokrywasz koszty tych "przenosin". Pamiętaj - zarówno połączenia wykonywane przez ciebie, jak i odbieranie oddzwaniającej poczty, w roamingu jest płatne.

    7. Koszt korzystania z telefonu komórkowego za granicą zależy od tego, jak z niego korzystasz - intensywnie czy okazjonalnie. Staraj się raczej używać SMS-ów. W przypadku dłuższego pobytu warto kupić kartę SIM lokalnego operatora.

    8. W roamingu istnieje możliwość korzystania z blokad następujących połączeń:
  • wszystkich rozmów wychodzących;
  • wszystkich rozmów przychodzących;
  • wszystkich wychodzących rozmów międzynarodowych;
  • rozmów wychodzących podczas roamingu, oprócz połączeń lokalnych i do Polski;
  • wszystkich połączeń przychodzących podczas roamingu.
    Usługa blokady rozmów też pozwala lepiej kontrolować wydatki związane z użytkowaniem telefonu za granicą.

    9. Uprzedź najbliższe grono znajomych oraz rodzinę o wyjeździe, żeby dzwonili do ciebie tylko naprawdę w ważnych sprawach. Pamiętaj, że w roamingu opłaty pobierane są również za połączenia przychodzące! Osoba dzwoniąca płaci jak za połączenie u siebie, odbierająca ponosi jego koszty międzynarodowe.


    TU INFORMACJE O TARYFACH

    Komisja Europejska uruchomiła stronę internetową przeznaczoną dla użytkowników wyjeżdżających za granicę. Można tam sprawdzić, ile zapłacisz w określonym miejscu w Europie za korzystanie z telefonu komórkowego.

  • www. europa.eu.int/information_society/activities/roaming

    Przed wyjazdem warto zajrzeć też na stronę swojego operatora, gdzie również znajdziesz podstawowe informacje o korzystaniu z komórki za granicą.

    Pomocna będzie też strona stworzona przez grupę GSM Europe (grupa stowarzyszenia operatorów telefonii komórkowej GSM). Zamieszczone są tam informacje, które pomogą ci w znalezieniu najkorzystniejszych stawek w roamingu międzynarodowym:

  • http://www.roaming.gsmeurope.org


  • Katarzyna Borek
    0 68 324 88 37
    kborek@ gazetalubuska.pl

    od 7 lat
    Wideo

    Wyniki II tury wyborów samorządowych

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska