Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Żary Artykuł

W piątek ruszyła sortownia śmieci

Dodano: 28 kwietnia 2008, 0:10 Autor:

Sortowanie śmieci pozwoli odzyskać plastiki, papier, szkło i metale, a na wysypisko trafią tylko organiczne resztki i nowa kwatera napełniać się będzie wolnej.
- Wraz z uruchomieniem sortowni, otwieramy nową erę w gospodarce odpadami w mieście - zapewnia Stanisław Deker.

- Wraz z uruchomieniem sortowni, otwieramy nową erę w gospodarce odpadami w mieście - zapewnia Stanisław Deker. (fot. fot. Janczo Todorow)

Otwarcie sortowni nie oznacza jednak, że Żary rezygnują z udziału w budowie zakładu utylizacji odpadów w Marszowie.

Sortownię odpadów komunalnych zbudowała spółka EKOAS, której właścicielem jest Stanisław Deker. Udziałowcem natomiast jest żarski Pekom. Sortownia jest w stanie przerobić 22 tys. ton śmieci rocznie. - Jesteśmy w stanie sortować odpady z powiatów żarskiego i żagańskiego - mówił S. Deker podczas piątkowego otwarcia.

Nie będzie taniej

Sortownia będzie przerabiać tylko świeżo zwożone odpady, natomiast wielka góra śmieci, która urosła na starej kwaterze wysypiska zostanie nienaruszona i w najbliższym czasie będzie obsypana ziemią i zalesiona.

.

Dlaczego śmieci powinny być segregowane? -Tak zwana opłata środowiskowa, którą musimy płacić za każdą tonę odpadów jest niższa, jeżeli są one sortowane - odpowiada Zdzisław Czekalski, prezes Pekomu.

Ale to wcale nie oznacza, że mieszkańcy będą wtedy mniej płacić za wywóz śmieci. Zamiast tego, pieniądze, które zaoszczędzi dzięki obniżeniu opłaty środowiskowej, Pekom przeznaczy na zakup nowych pojemników do selektywnej zbiórki. Nie ma natomiast 3,5 mln zł na rekultywacji góry śmieci.

Czekają na dotację

Przypomnijmy, że od kilku lat trwają starania o budowę zakładu utylizacji w Marszowie, który jako najnowocześniejszy obiekt, ma rozwiązać na długie lata problemy z gospodarką odpadami w całym regionie. - Na razie musieliśmy sobie sami poradzić ze śmieciami - mówi burmistrz Roman Pogorzelec. - Niepokoi nas, że zakładu utylizacji wciąż nie ma, niemniej jednak na razie nie mamy zamiaru wyjść z Łużyckiego Związku Gmin.

- W czerwcu po raz drugi składamy wniosek o przyznanie pieniędzy na budowę zakładu utylizacji - mówi Mariusz Iżyk, przewodniczący zarządu ŁZG. - Mam nadzieję, że najpóźniej we wrześniu poznamy wyniki. Wartość zakładu szacujemy na 120 mln zł. Dotacja z Unii Europejskiej ma wynieść ok. 76 mln zł. Jeżeli ją dostaniemy, to budowę rozpoczniemy jeszcze w tym roku, jeżeli nie - to wówczas gminy będą miały problem. Ale budowa zakładu w Marszowie jest nieunikniona, bo nowa kwatera i sortownia to tylko prowizoryczne rozwiązania problemu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.