Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo audiolog i foniatra?

Redakcja
- Coraz więcej pacjentów szuka pomocy u audiologów i foniatrów – podkreśla doktor Bogusławska-Wilczyńska.
- Coraz więcej pacjentów szuka pomocy u audiologów i foniatrów – podkreśla doktor Bogusławska-Wilczyńska. fot. Paweł Janczaruk
Do jakiego lekarza pójść, gdy mamy kłopot z mową i słuchem?

Kiedyś szło się do laryngologa. Potem pojawił się otolaryngolog. Dziś jest jeszcze audiolog i foniatra.

A wszystko to stało się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Zresztą nie bez przyczyny. Bo skoro zaburzenia możliwości porozumiewania się są dziś jednymi z najczęstszych schorzeń, medycyna musiała za tym nadążyć.

Dźwięk jak zza ściany
Każdy wie, jak uciążliwa może być, towarzysząca infekcji, zwykła chrypka. Albo "przytkanie" uszu w czasie kataru lub choćby podczas zjeżdżania windą czy podróży samolotem. Podobnie - zatkanie uszu woskowiną. Są to stany krótkotrwałe, błahe, ale jakże dokuczliwe. Nie możemy porozmawiać z najbliższymi, źle słyszymy co do nas mówią, dźwięki otoczenia docierają jak zza ściany. Bywa, że już wówczas szukamy pomocy.

- Wyobraźmy sobie teraz sytuacje znacznie poważniejsze - mówi laryngolog-specjalista foniatra dr n. med. Anna Bogusławska-Wilczyńska z Lubuskiego Centrum Laryngologii, Ośrodka Diagnozy, Leczenia i Rehabilitacji Zaburzeń Głosu, Słuchu i Mowy w Zielonej Górze.- Na przykład takie, kiedy dziecko od urodzenia nie słyszy i nie może w zwykły sposób nauczyć się mówić. Albo gdy osoba dorosła, na skutek uszkodzenia mózgu po udarze, nie potrafi nazwać przedmiotów, na które patrzy. Lub też po usunięciu krtani, którą przecież mówimy, nie może wydobyć głosu.

To właśnie tą sferą zajmuje się foniatria i audiologia, będąca od kilku lat jedną specjalizacją lekarską. Wywodzącą się zresztą z otolaryngologii.

Elokwentnym łatwiej

- Aby mówić, trzeba słyszeć. Skąd dawne określenie: głuchoniemy. Mózg musi móc przesyłać prawidłowe informacje do narządów, które tworzą głos (to krtań) i wytwarzają mowę (to język, wargi i podniebienie). Bez tego wszystkiego mowa się nie rozwinie - tłumaczy doktor Bogusławska-Wilczyńska. - Każdy z tych etapów jest bardzo ważny i ma swój wpływ na to, w jaki sposób mówimy.

Wiadomo, jak elokwencja ułatwia kontakty z innymi ludźmi, wpływa na życie prywatne i karierę zawodową, a jak trudno jest znaleźć się w codziennym życiu np. osobom jąkającym się. - Dziś już bardzo wiele zaburzeń w procesie komunikowania się, wynikających z przyczyn fizjologicznych, można leczyć - podkreśla doktor. - Nawet bardzo mocno niedosłyszące, czy wręcz głuche dziecko potrafi nauczyć się mówić, jeśli jak najszybciej zajmą się nim fachowcy. Nawet pozbawiony krtani człowiek, może zacząć mówić w sposób zrozumiały dla innych. W woj. lubuskim jedyny ośrodkiem, w którym można w całościowy sposób rozpoznać, leczyć i podjąć rehabilitację osób z problemami dotyczącymi zaburzeń głosu, słuchu i mowy jest Lubuskie Centrum Laryngologii w Zielonej Górze.

CO JEST CO

  • Foniatria - zajmuje się zaburzeniami i schorzeniami głosu, mowy i języka oraz schorzeniami narządu słuchu, szczególnie u dzieci, które mogą zakłócać prawidłowy rozwój mowy dziecka.
  • Audiologia - zajmuje się procesem słyszenia, chorobami narządu słuchu i problemami osób niedosłyszących


    B>DLA KOGO AUDIOLOG I FONIATRA?

    Dla dzieci:
  • z wrodzonym niedosłuchem lub głuchotą, które zagrożone są brakiem rozwoju mowy
  • do 7-8 roku życia, często chorujących, szczególnie po przebytych zapaleniach uszu, skutkujących niedosłuchem
  • z wadami wymowy, których mowa jest niezrozumiała dla ich rówieśników i otoczenia
  • ze schorzeniami neurologicznymi

    Dla dzieci i dorosłych:
  • zacinających się
  • z zaburzeniami głosu, będącymi skutkiem nieprawidłowego mówienia (zbyt krzykliwych, nadpobudliwych, dla pracujących głosem)

    Dla dorosłych:
  • po przebytych schorzeniach mózgu, które spowodowały zaburzenia mowy
  • po operacjach krtani, np. po jej usunięciu





    Grażyna Zwolińska
    0 68 324 88 44
    [email protected]

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska