Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 stycznia 1919 powstańcy wkroczyli do Wolsztyna

Redakcja
Wolsztynianie walczyli na wielu frontach Powstania Wielkopolskiego. Tu na archiwalnym zdjęciu zrobionym we Wronkach, pierwszy z lewej Józef Rożek, brat rzeźbiarza Marcina.
Wolsztynianie walczyli na wielu frontach Powstania Wielkopolskiego. Tu na archiwalnym zdjęciu zrobionym we Wronkach, pierwszy z lewej Józef Rożek, brat rzeźbiarza Marcina.
Jutro odbędą się rocznicowe obchody wyzwolenia miasta przez Powstańców Wielkopolskich.

Wszystko zaczęło się 26 grudnia 1918r., gdy do Poznania przyjechał Ignacy Paderewski. Wybuchły zamieszki. Dzień później w godzinach popołudniowych Polacy uderzyli na gmach prezydium policji, zdobyli pocztę i dworzec główny. W mieście wprowadzono stan wyjątkowy, a wodzem Powstania Wielkopolskiego został kapitan Stanisław Taczak. 29 grudnia 1918 r. wyzwoliły się m.in. Kórnik, Wielichowo i Grodzisk Wlkp. Kilka dni później, 5 stycznia 1919 r. powstańcy wkroczyli do Wolsztyna.

Zerwali rozejm
- O 4.00 rano obudziły mnie wystrzały. Po krótkiej walce powstańcy wypierają niemieckie posterunki ze wschodniego krańca miasta. Niezdobyta jest poczta i stacja kolejowa, gdzie Niemcy rozstawili kulomioty - czytamy we wspomnieniach ppłk. Stanisława Tomiaka. W południe doszło do zawieszenia broni i negocjacji. Kpt. Kazimierz Zenkteler ogłosił ich wyniki zgromadzonym na rynku powstańcom. Ci byli jednak niezadowoleni i mimo rozejmu biegiem rzucili się w stronę dworca oraz poczty. Zaskoczone wojska niemieckie dały się rozbroić lub uciekły. I tak, Wolsztyn stał wolny, a dla upamiętnienia tego wydarzenia od 1921r. główna ulica w mieście nosi nazwę 5 Stycznia. Jednak gdy wczoraj zrobiliśmy uliczną sondę mało kto o tym wiedział.

Będzie referat

- Trudno wymagać od gimnazjalistów, a zwłaszcza uczniów szkół podstawowych, by o tym wiedzieli skoro w programie nauczania o Powstaniu Wielkopolskim niemal nic nie ma - komentuje nauczyciel historii jednej z wolsztyńskich szkół, a dla uczczenia 89. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jutro w Wolsztynie zaplanowano okolicznościowe uroczystości. Najpierw, o 17.00 w sali widowiskowej domu kultury rozpocznie się spotkanie połączone z odczytem o przebiegu walk. Potem o 18.30 w kościele farnym zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych powstańców.

PIOTR DROZDOWSKI
0 68 347 40 72
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska