Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić w przypadku stłuczki?

(wak)
Kierowcom, którym przydarzyła się kolizja lub wypadek, policjanci radzą zachować spokój
Kierowcom, którym przydarzyła się kolizja lub wypadek, policjanci radzą zachować spokój fot. Tomasz Gawałkiewicz
Wypadek lub nawet drobna stłuczka to często dla kierowcy ogromny stres. Dlatego lepiej wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji. Piszemy o tym krok po kroku.

1. Jeśli są ranni. Natychmiast udziel im pomocy i wezwij karetkę oraz policję.

2. Zabezpiecz miejsce. Jeśli doszło do wypadku (są minimum ranni lub szkody są bardzo duże), nie ruszaj samochodów do przyjazdu policji, ale zabezpiecz miejsce. By kolejne auta oraz ich kierowcy nie ponieśli szkody. Dlatego ustawmy trójkąt ostrzegawczy. Ale nie pięć czy 10 metrów przed miejscem zdarzenia, ale minimum 50 metrów. Przy kolizji obowiązkowo usuń pojazd z drogi. Jeśli tego nie zrobisz, przybyły na miejsce zdarzenia lub przejeżdżający patrol policji, może cię ukarać mandatem.

3. Sprawdź dokumenty. Jeśli uczestnicy zdarzenia (ale tylko kolizji) rezygnują z pomocy policji, najważniejsze dla poszkodowanego jest zażądanie okazania polisy OC. Trzeba z niej spisać następujące dane: nazwę zakładu ubezpieczeniowego, numer polisy, numer i markę pojazdu. Dane te wpisz do oświadczenia sprawcy. Warto też poprosić sprawcę o okazanie dowodu osobistego, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Porównajmy te dokumenty. Zdarza się bowiem, że kto inny jest właścicielem auta, a kto inny siedział za kierownicą. W takim przypadku trzeba wezwać policję.

4. Zawiadom Centrum Alarmowe.

CO POWINNO ZAWIERAĆ OŚWIADCZENIE SPRAWCY KOLIZJI

  • Dane sprawcy (-ów) oraz dobrze jest też wpisać dane poszkodowanego (-ych): imię i nazwisko; adres; numer telefonu.
  • Nazwę Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy: numer polisy
  • Nazwisko właściciela pojazdu, jeśli jest inne niż kierujący
  • Opis sytuacji i miejsca zdarzenia
  • Datę i godzinę zdarzenia
  • Opis, w jaki sposób doszło do stłuczki ze wskazaniem sprawcy
  • Szkic sytuacyjny.
  • Listę uszkodzonych elementów w obu samochodach (ale ogólnie, bo szczegóły poznasz w warsztacie).
  • Dane świadków (jeśli są): imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy.
  • Po pokonaniu tzw. procedur wstępnych, konieczne jest powiadomienie o zdarzeniu Centrum Alarmowego czy też likwidacji szkód. Obecnie większość firm ubezpieczeniowych stworzyła takie centra, gdzie ich pracownicy dyżurują całą dobę i przyjmują zgłoszenia z całej Polski. Numery kontaktowe znajdują się na każdej polisie.

    Dlatego po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i nawiązaniu kontaktu ze sprawcą, on właśnie powinien do takiego centrum zadzwonić. Pracownik firmy przyjmie zgłoszenie o szkodzie, wypyta o szczegóły, dane uczestników zdarzenia oraz co ważne, wyjaśni o co powinniśmy dalej zrobić. Może też wezwać lawetę, która zawiezie uszkodzone auta do warsztatu. Jeśli przykładowo sami zdecydujemy się na lawetę (a takich przyjedzie na miejsce zdarzenia kilka), to firma może odmówić nam zapłaty za tę usługę.

    5. Szukaj świadków

    Na wszelki wypadek dobrze jest mieć świadków zdarzenia, którzy w razie wątpliwości pomogą wyjaśnić sporne kwestie. Jeśli ktoś widział twoją stłuczkę, poproś o telefon lub adres. Jeśli masz przy sobie aparat lub komórkę z aparatem, na wszelki wypadek zrób zdjęcia.

    6. Wezwij policję.

    Jeśli strony nie mogą dogadać się, kto jest winnym kolizji, jeden z jej uczestników jest pod wpływem alkoholu, zachowuje się podejrzanie czy też nie ma przy sobie dokumentów, koniecznie zadzwoń po drogówkę. Funkcjonariusz będą wiedzieli co dalej zrobić.

    7. Kiedy zawiadamiamy ubezpieczycieli

    Jeśli jesteś stroną pokrzywdzoną, nie masz polisy autocasco, a za naprawę uszkodzonego auta zapłaci firma, która sprzedała OC komunikacyjne sprawcy zdarzenia, to nie musisz powiadamiać naszego ubezpieczyciela. Jeśli masz autocasco, trzeba to zrobić. Po naprawie auto może mieć bowiem inną wartość. Jeśli sprawca zdarzenia powiadomił centrum likwidacji szkód, trzeba czekać na przedstawiciela ubezpieczyciela. Po okazaniu oświadczenia, sporządzi kosztorys naprawy i będzie prowadził sprawę aż do naprawy auta lub wypłaty odszkodowania.

    8. Nie naprawiaj na własną rękę.

    Jeśli okaże się, że koszty naprawy auta przekraczają uzgodniona wcześniej kwotę, bo np. wynikły ukryte wcześniej usterki, to nim zlecisz dodatkowe naprawy, skontaktuj się z przedstawicielem ubezpieczyciela. On musi te dodatkowe naprawy zaakceptować. Inaczej możesz mieć kłopoty z zapłatą za naprawę auta. A wtedy warsztat nie wyda ci go.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska