Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą nam pomagać

Bożena Bryl
Adam Szulczewski z Rzepina razem z grupą przyjaciół "wyciągnął”  z cienia kilkunastoosobową grupę pasjonatów graffiti
Adam Szulczewski z Rzepina razem z grupą przyjaciół "wyciągnął” z cienia kilkunastoosobową grupę pasjonatów graffiti fot. Bożena Bryl
Wolontariusze pamiętają o sąsiadach, którym wiedzie się gorzej. Tworzą świetlice, organizują naukę języków, integrują ludzi.

W Kostrzynie nad Odrą grupa przyjaciół pomaga najuboższym rodzinom. Dwóch mieszkańców Rzepina stworzyło portal internetowy, który stał się kopalnią wiedzy o gminie. W Cybince zaczęło się od stworzenia w Kłopocie Bocianiej Wioski. W Słońsku powstała Rzeczpospolita Ptasia. Nie wszyscy są zrzeszeni w organizacjach pozarządowych, ale wszyscy są przekonani, że mogą swoje otoczenie zmienić na lepsze i ciekawsze.

Chleb i zupa

Terapeutka Agnieszka Niewinowska z Kostrzyna razem z przyjaciółmi robi co roku m.in. paczki dla około 150 dzieci. Korzystają z programu Gwiazdkowa Niespodzianka. Polega on na tym, że dzieci z Niemiec, USA i innych krajów pomagają rówieśnikom. Kiedyś społecznicy z Kostrzyna gotowali też zupy i raz w tygodniu, w centrum miasta, karmili głodnych. W siedzibie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego, które założyli, rozdawali chleb i inną żywność. - Musimy rozwiązać stowarzyszenie, bo brakuje nam pieniędzy choćby na prowadzenie księgowości - mówi A. Niewinowska. Dodaje jednak, że nadal będą działać, bo mają tych ludzi w sercu. - Na pewno nie zrezygnujemy z paczek dla dzieci - podkreśla.

Niech mury runą

Kto w Rzepinie ma internet, ten na pewno jest bywalcem strony rzepin.net. Portal jest dziełem Adama Szulczewskiego i Marka Pycha. Poznali się w zeszłym roku w... internecie. Marek, z wykształcenia informatyk, chciał założyć stronę o sprawach gminy i szukał kogoś, kto by pisał teksty. Adamowi od dwóch lat chodził po głowie własny portal o Rzepinie, ale nie umiał tego zrobić, za to umiał pisać. Dogadali się z Markiem i od grudnia rzepion.net działa. Wkrótce potem dołączyli do Orkiestry Owsiaka, za ich sprawą po raz pierwszy wybierano Rzepiniania Roku. Ostatnio zdobyli pieniądze na projekt "Niech mury runą" i razem z pracownikami domu kultury, przy wsparciu lokalnych władz, zrobili warsztaty dla pasjonatów graffiti. Miasto poweselało, bo brzydkie mury zdobią kolorowe malunki. Teraz społecznicy chcą stworzyć razem z Kasią i Marcinem Ustryckimi z Gajca gminną gazetkę. To kolejna para zapaleńców. Uruchomili w swojej wsi świetlicę z biblioteką i komputerami, stworzyli portal internetowy, organizują turnieje koszykówki.

Jak zdobyć pieniądze

NIE BŁĄDŹ!

Organizacje pozarządowe (z ang. non governmental organisations, NGO's) określa się często jako trzeci sektor. Pierwszy to instytucje państwowe, drugi - prywatni przedsiębiorcy, nastawieni na zysk, a trzeci organizacje działające non profit (nie dla zysku)

* Najlepszym źródłem informacji o organizacjach są portale internetowe: www. ngo.pl i www. efs.gov.pl Jest tam wszystko, co potrzeba, żeby starać się np. o dofinansowanie projektów

* Organizacjom pozarządowym pomaga Unia Europejska. Żeby skorzystać z funduszy strukturalnych, warto współpracować z lokalnymi partnerami, bo pojedynczej, małej organizacji trudno po nie sięgnąć. Więcej informacji na: www.fs.ngo.pl, www.funduszestrukturalne.gov.pl, www.mk.gov.pl, www.ukie.gov.pl

* Podstawą każdej organizacji jest odpowiednie zarządzanie finansami. Szczegóły na www.frso.pl i www.ksiegowosc.ngo.pl

* SPLOT (www.splot.ngo.pl) to sieć organizacji pozarządowych wspierająca inne organizacje

* Nawiąż kontakt z innymi organizacjami, które pomagają: dzieciom - www.pcyf.org.pl, www.frd.org.pl, seniorom- www.filantropia.org.pl, niepełnosprawnym- www.niepelnosprawni.info

Społecznikom pomaga Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach (e-mail: [email protected]). Pracują tam ludzie o przeróżnych zawodach. Łączy ich chęć działania, pomysłowość, mistrzostwo w pisaniu projektów i sięganiu po fundusze na ich realizację. Zdobywają pieniądze rządowe czy z międzynarodowych fundacji. To za ich sprawą ponad 50 lubuskich szkół dostało po około 50 tys. zł na rozwój edukacji. Tu realizowany jest projekt "Działaj lokalnie", który promuje najlepsze pomysły niewielkich organizacji i umożliwia ich wykonanie. To fundacja zorganizowała ostatnio Lubuskie Targi Aktywności Społecznej. Prowadzi też wiele szkoleń i warsztatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska