Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Chrystus spojrzy na miasto

Piotr Jędzura
Pomysł wybudowania pomnika zrodził się w 2000 r.
Pomysł wybudowania pomnika zrodził się w 2000 r. fot. Paweł Janczaruk
Pod Świebodzinem trwa budowa najwyższego na świecie pomnik Chrystusa Króla. Gigantyczny Jezus z rozłożonymi rękoma przewyższy o niemal metr tego z Rio de Janeiro.

Budowa 31-metrowego posągu ma być zakończona w ostatnią niedzielę listopada.

Wielki kopiec, widoczny z krajowej "trójki", na którym stanie olbrzymi pomnik przez dwa lata usypywały wywrotki.

Roboty ruszyły na dobre. Na szczycie widać już wysokie metalowe rusztowania. - Na nich montowany będzie pomnik Chrystusa Króla - informuje Roman Pawłowicz społecznie pracujący na budowie.

B>Gigant w kawałkach

Wkrótce rozpocznie się montaż windy. Będzie ona kursować wewnątrz pomnika. - Jest konieczna do jego złożenia i późniejszej konserwacji, ludzi wozić nie będzie - wyjaśnia pomysłodawca pomnika ksiądz kanonik Sylwester Zawadzki.

.

Pod kopcem leży Chrystus w kawałkach do zmontowania. Jego autorem jest Mirosław Patecki z Przyborowa pod Sławą Śląską. Blaszane elementy do montażu o grubości dwóch milimetrów wwozić będzie winda.

Efektem prac będzie gigantyczny niemal 31-metrowy pomnik Chrystusa Króla. Stanie na ponad 17 metrowym nasypie. - Będzie najwyższy na świecie - zapewnia ks. S. Zawadzki. Przewyższy o niemal metr Chrystusa z Rio de Janeiro, jak na razie najsłynniejszego i najwyższego. Za to będzie do niego bardzo podobny.

To dla ludzi

- Robię to dla ludzi, nie dla siebie, chcę żeby mieli gdzie się modlić o każdej porze dnia czy nocy - mówi ks. S. Zawadzki.

Na kopiec, do stóp pomnika dostać się będzie można dwoma drogami. - Schody dla osób młodych i zdrowych, a dla starszych i schorowanych podejście łagodne po serpentynie - mówi zaangażowana w budowę Urszula Miara ze Świebodzina. Boki nasypu zostaną wyłożone wielkimi kamieniami. Na kopcu będzie punkt widokowy.

- Na samym dole powstanie kamienna grota z ołtarzem. - Po jednym zboczu kaskadą spływać będzie woda, dookoła powstanie piękny park - mówi odpowiedzialna za zieleń Hanna Sergiew ze Świebodzina.

Pod uwagę brana jest także budowa Drogi Krzyżowej. Olbrzymi posąg ma zostać otwarty w ostatnią niedzielę listopada. Na razie prace wstrzymały jedynie wiosenne ulewy. - To bardzo trudna konstrukcja, pogoda musi dopisywać - przyznaje ks. Zawadzki.

Będzie interes

Otwarcia nie mogą się doczekać właściciele hoteli z okolicy. Dlaczego? - Pomnik będzie nie tylko miejscem kultu, ale też wielką atrakcją turystyczną w mieście - przyznaje U. Miara.

Cieszą się hotelarze. - Wielu turystów przyjedzie oglądać posąg, część z pewnością przenocuje - mówi prosząc o anonimowość szef motelu pod miastem.

Podobnie myślą sklepikarze ze Świebodzina. Są przekonani, że gigantyczna figura zwiększy ich utargi. - Wierni i ciekawi turyści z pewnością będą kupować chleb, bułki, napoje, odwiedzą restauracje - mówi Katarzyna z jednego z marketów w osiedlu.

Ile będzie kosztowała inwestycja w Chrystusa Króla? - Nie wiem, budujemy metodą gospodarczą, dlatego cena jeszcze nie jest znana - mówi ks. S. Zawadzki. Pomoc oferują firmy. Dwie z nich zajmujące się układaniem metalowych konstrukcji zaproponowały pracę po kosztach. - Nawet chcą się dołożyć z własnej kasy - przyznaje ks. S. Zawadzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska