Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia dla sieci handlowych

Michał Iwanowski
Budowa zjazdu z trasy S3 postępuje coraz szybciej. Trzeba będzie wykarczować kawałek pobliskiego sosnowego lasku, a tuż obok prawdopodobnie stanie duży hipermarket.
Budowa zjazdu z trasy S3 postępuje coraz szybciej. Trzeba będzie wykarczować kawałek pobliskiego sosnowego lasku, a tuż obok prawdopodobnie stanie duży hipermarket. fot. Bartłomiej Kudowicz
Carrefour i Tesco chcą kupić grunt przy budowanym zjeździe z trasy ekspresowej S3 w kierunku Wrocławia.

Jeszcze w kwietniu radni miasta będą uchwalać studium kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, nad którym od dawna główkuje architekt miejska Iwona Kubacka-Kazieczko. W studium zapisane będą dwie lokalizacje pod hipermarkety: nieopodal strefy ekonomicznej i hotelu Złoty Łan oraz przy budowanym zjeździe z trasy S3, koło ,,Spożywczaka''. Ale przedstawiciele sieci handlowych zainteresowani są praktycznie tylko tą drugą lokalizacją. Nieoficjalnie wiemy, że zabiegają o to developerzy działający w imieniu Carrefoura i Tesco.

Dylematy
Sieci handlowe stawiają warunek: chcą kupić dziś. Gwarancji, że kupią za dwa lata, nie chcą udzielać. Bo wtedy sytuacja może być zupełnie inna. Ale miasto też stawia warunki: oprócz wielkiego marketu ma tam powstać kompleks rekreacyjny z hotelem i restauracjami. Ziemi na to będzie pod dostatkiem, a przemawia za tym także specyfika miejsca. Bo na odcinku S3 między Sulechowem i Nową Solą to jedyny tak duży obszar, gdzie będzie można zatrzymać się na dłużej, zjeść obiad czy nawet przenocować.
- Stoimy przed dylematem, czy sprzedawać to już dziś - mówi prezydent Wadim Tyszkiewicz. - Ryzyko jest duże, bo jeśli dziś sprzedamy ziemię np. za 10 mln zł, to nie wiadomo, czy za dwa lata dostalibyśmy więcej, czy raczej mniej.

- Zastanawiamy się, jaką umową obwarować sprzedaż ziemi, by nie było sytuacji, że ktoś kupi ziemię i potem w myśl świętego prawa własności wybuduje tylko to, co chce - mówi Tyszkiewicz.

Ankiety

Pieniądze ze sprzedaży ziemi miasto chciałoby przeznaczyć na budowę niewielkiego basenu sportowego, który potencjalnie też miałby sąsiadować z kompleksem handlowo-rekreacyjnym przy zjeździe z S3. Ale tylko potencjalnie. Bo władze miasta zastanawiają się, czy nie rozpisać ankiet wśród mieszkańców, by to oni wypowiedzieli się, gdzie powinien ewentualnie stanąć basen.

Tymczasem nikt nie reflektuje na ziemię pod mniejsze markety na terenie Dozametu. Na razie gruzowisko po wyburzonych halach fabrycznych w śródmieściu czeka na kupca. Nowa Sól rozwija się dziś w takim tempie, że inwestorów interesują tylko duże sklepy. Ostatni teren pod supermarket miasto sprzedało w listopadzie 2002 r. przy ul. Staszica, gdzie dziś stoi Kaufland.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska