Przez te paszporty tracimy czas

Dodano: 21 lutego 2007, 0:10 Autor:

Biuro paszportowe w starostwie zlikwidowano, ale wiele osób dalej przychodzi tam po wnioski.
- Większość ludzi nie wie, gdzie ma złożyć wniosek. Dlatego pokazuję im na planie Poznania, jak mają dojechać z dworca na aleję Niepodległości - mówi Elżbieta Matysiak ze starostwa

- Większość ludzi nie wie, gdzie ma złożyć wniosek. Dlatego pokazuję im na planie Poznania, jak mają dojechać z dworca na aleję Niepodległości - mówi Elżbieta Matysiak ze starostwa (fot. fot. Dariusz Brożek)

W poniedziałek Andrzej Malitowski przyjechał z Kwilcza do Międzychodu pobrać i złożyć wniosek o nowy paszport. Niepotrzebnie się fatygował, bo biuro paszportowe zostało zlikwidowane pod koniec grudnia. Teraz musi jechać do Poznania.

- To skandal - mówił rozgoryczony. - Na załatwienie tych formalności zmarnuję dwa dni.

Mieszkaniec Kwilcza nie jest wyjątkiem. - Każdego dnia przychodzi tu od kilku do kilkunastu osób. I wszyscy narzekają - mówi Elżbieta Matysiak, która jeszcze dwa miesiące temu przyjmowała tam wnioski i wydawała mieszkańcom paszporty. Teraz nadal pracuje w tym samym pomieszczeniu, ale zajmuje się sprawami kadrowymi.

Będzie się błąkać

Biura paszportowe zlikwidowano w wielu miastach. Także w Nowym Tomyślu i Wolsztynie. Wielkopolanie mogą składać wnioski i odbierać nowe dokumenty w oddziale paszportów w Poznaniu oraz delegaturach w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile. Międzychodzianie załatwiają te formalności w stolicy regionu.

- Do Międzychodu mam 15 km, a do Poznania prawie 80 - narzeka Józef Nowaczyk z Sierakowa, który podobnie jak A. Malitowski przyjechał do Międzychodu wymienić paszport na nowy. - W dodatku nie znam Poznania i będę się tam błąkać przez pół dnia.

Jazda w dwa miejsca

Mieszkańcy powiatu muszą jechać do Poznania co najmniej dwa razy. Najpierw złożyć wniosek, a później go odebrać. - W dodatku wnioski składa się w budynku przy alei Niepodległości, a paszporty odbiera na pl. Wolności - skarżą się mieszkańcy.

Obecnie wydawane są tzw. paszporty biometryczne. Trzeba za nie zapłacić 140 zł. Do wniosku należy dołączyć dwie fotografie, dowód uiszczenia opłaty, dowód osobisty i poprzedni paszport.

Informacje o zasadach wydawania paszportów można uzyskać pod nr tel. 0 61 854 1031 lub na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: www.poznan.uw.gov.pl.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.