MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty - kto komu płaci

GRAŻYNA MAZUREK 068 324 88 37 [email protected]
Rodzice - także po rozwodzie - mają obowiązek dbać o potrzeby niesamodzielnych dzieci. To wiedzą wszyscy. Ale to, że była żona może płacić alimenty byłemu mężowi już nie wszystkim mieści się w głowie.

Aby dziecko miało prawo do alimentów, musi być niesamodzielne. A to oznacza, że nie ma własnych dochodów, majątku, który pokrywałby koszty jego utrzymania. Bo może być np. tak, że dziecko jest właścicielem nieruchomości, a nawet przedsiębiorstwa odziedziczonego w spadku po dziadku. I wtedy alimentów nie otrzyma.

Jak długo trzeba płacić alimenty na potomstwo? Przyjmuje się, że dziecko nie jest samodzielne do 18. roku życia. A nawet jeszcze później, gdy podnosząc swoje kwalifikacje uzyskuje umiejętności, które powodują jego usamodzielnienie, np. kontynuuje naukę na studiach, ale nie wtedy, gdy bez uzasadnienia przedłuża sobie studia.

W czasie małżeństwa i po rozwodzie

W czasie trwania małżeństwa oboje małżonkowie obowiązani są przyczyniać się do zaspokajania potrzeb założonej przez siebie rodziny. Jeśli jeden z małżonków nie spełnia tego obowiązku, sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę było w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.

Obowiązek płacenia alimentów współmałżonkowi istnieje również po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji. Jego istnienie i zakres zależą od tego czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Niezależnie od sytuacji majątkowej stron, małżonkowi, który został uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, nie przysługuje nigdy roszczenie alimentacyjne od współmałżonka.

Nawet 5 lat po rozwodzie

Koszty

Wszystkie osoby, które wnoszą o zasądzenie alimentów lub o ich podwyższenie z mocy ustawy są zwolnione z kosztów sądowych w całości oraz z kosztów komorniczych. Ale nie w przypadku sprawy o obniżenie alimentów.

Roszczenie to natomiast przysługuje małżonkowi:

  • niewinnemu przeciwko winnemu,
  • winnemu przeciwko współwinnemu,
  • niewinnemu przeciwko małżonkowi uznanemu również za niewinnego
  • oraz każdemu z małżonków jeśli na zgodne żądanie obojga sąd zaniechał orzekania o winie.
    W tych ostatnich przypadkach alimenty przysługują tylko w ciągu 5 lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności, sąd przedłuży ten termin.
    Jeśli zobowiązanym do alimentów jest małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a rozwód pociąga istotne pogorszenie sytuacji majątkowej małżonka niewinnego, sąd może na żądanie tego ostatniego przyznać alimenty w takiej wysokości, która umożliwi mu zaspokojenie jego usprawiedliwionych potrzeb.
    Nawet jeśli nie jest w niedostatku.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska