Gorzów Wlkp. > Starodruki wróciły do biblioteki

  Gorzów Wlkp. > Starodruki wróciły do biblioteki

  (roch)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Jestem szczęśliwa, że dożyłam tego momentu i mogę oglądać te uratowane książki - mówiła Anna Wiśniewska. Wraz z innymi czytelnikami oglądała cztery starodruki, jakie przyjechały z konserwacji w pracowniach Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Kompleksową odnowę przeszły roczniki brandenburskie Andreasa Angelusa wydane we Frankfurcie nad Odrą w 1589 r., Feliksa Łojko-Rędziejewskiego "Wypowiedź na wykład praw króla Jegomości Pruskiego do Xsięstwa Pomeranii’’ z 1773 r., historia Brandenburgii z 1751 r. oraz tzw. druk ulotny (kilka kartek) z okresu panowania Fryderyka I z 1712 r.

  Ich naprawa kosztowała 25 tys. zł. Pieniądze dało ministerstwo kultury.

  W przyszłym roku do naprawy pójdą cztery kolejne starodruki, w tym unikatowa biblia Marcina Lutra z 1702 r. Odrestaurowane i zniszczone starodruki oglądać można do końca roku w czytelni regionalnej przy ul. Sikorskiego 107.

  Więcej jutro w "GL".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo