Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klient zgubił kartę płatniczą przy bankomacie w Zielonej Górze. No i pojawił się problem... Wyjaśniamy, co zrobić, gdy znajdziemy kartę

Maciej Dobrowolski
Jarmoluk / Pixabay
Klient zostawił swoją kartę i wyszedł. Z takim problemem musieli się zmierzyć klienci oraz obsługa popularnego zielonogórskiego marketu. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Zobacz również: Karty płatnicze posiadają dużo zabezpieczeń, ale i tak musimy uważać

Źródło:Agencja TVN

Z całą sprawą zwrócił się do nas pan Eugeniusz, który, na co dzień pracuje, jako ochroniarz w jednym z większych supermarketów w mieście. Wedle jego relacji, pewien klient sklepu wypłacał pieniądze w bankomacie, który tam się znajduje. Pech chciał, że po całej transakcji zostawił przy maszynie swoją kartę płatniczą i wyszedł. Na szczęście, dosyć szybko znalazła ją inna życzliwa osoba, która przekazała “plastik” do punktu obsługi klienta.

- Nie wiedzieliśmy, co mamy z nią zrobić, aby jak najszybciej mogła wrócić do właściciela. Postanowiliśmy zadzwonić na policję - relacjonuje pan Eugeniusz. I tutaj zaczęły się problemy. Jak twierdzi mężczyzna, policja w rozmowie telefonicznej najpierw przyjęła zgłoszenie, ale później poinformowała obsługę, że jednak nie zajmie się sprawą.

- Przecież dla nich to nie byłby wielki problem, aby znaleźć właściciela. Mogliby mu bardzo ułatwić życie, gdyby się z nim skontaktowali. Nie rozumiem takiego postępowania - mówi ochroniarz. - Tymczasem karta została u nas na miejscu i wciąż czeka aż ktoś się po nią zgłosi…

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Przykład ataku na ukraińską elektrownię sprzed 2 lat, który na kilka godzin pozbawił prądu niemal milion mieszkańców, pokazuje, że duże instytucje przemysłowe mogą stać się ofiarami cyberprzestępców. Wymierzone w przemysł ataki potrafią obejść zaawansowane systemy kontrolne. Do jednych z nich należał w tym roku Industroyer, który m.in. atakował elektrownie, wodociągi, czy rozdzielnie gazu, bezpośrednio kontrolując znajdujące się w podstacjach elektrycznych przełączniki i wyłączniki. W tym celu wykorzystywał przemysłowe protokoły komunikacyjne stosowane w infrastrukturze zasilania, systemach kontroli transportu i innych ważnych systemach infrastruktury krytycznej (woda, gaz), które są używane na całym świecie. Eksperci z ESET prognozują, że 2018 rok będzie sporym wyzwaniem dla osób, zajmujących się poprawą bezpieczeństwa przestarzałych systemów kontroli (ICS). Duże organizacje będą musiały nie tylko zweryfikować system kontroli sieci, ale również wprowadzić odpowiednie oprogramowanie oraz hardware, chroniące przed atakami hakerów.Przeczytaj też: Bankowości przez internet. Uważajcie!Uważajcie na nieznane połączenia zaczynające się od +53. To oszustwo. Nie oddzwaniajcie. Jak się bronić?# podbiły 2017 rok. Są skierowane również do ciebie!Toksyczne menu. Potrawy i produkty, które spożywamy i mogą nam zaszkodzićZobacz rownież: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Antywirus Wam nie pomoże! Jakie zagrożenia czekają na nas w ...

Jak sprawę komentuje policja? - Karta bankomatowa nie została utracona w wyniku przestępstwa, policja nie ma prawnych możliwości sprawdzenia danych osoby nie związanych z danym postępowaniem lub wykroczeniem - tłumaczy podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik KMP w Zielonej Górze. Co więc radzi policji w takich sytuacjach? - Bank, jako wystawca karty bankomatowej po jej numerze odnajdzie właściciela. Ma dane osobowe oraz z pewnością numer telefonu. W przypadku znalezienia karty płatniczej czy kredytowej należy zwrócić ją do najbliższej placówki banku, który ją wydał - tłumaczy M. Barska.

Czytaj też: Płaca minimalna w 2019 roku ma być jeszcze wyższa niż prognozowano. Resort zmienia zasady wypłacania płacy minimalnej

Podobnie uważa Ewa Krawczyk, z biura prasowego Banku Zachodniego WBK: - Znalezioną kartę należy odesłać na adres na karcie (na odwrocie) lub oddać do najbliższego oddziału banku. Można także zadzwonić na infolinię, wtedy karta zostanie zastrzeżona, a bank skontaktuje się z jej posiadaczem - mówi.

Krzysztof Olszewski z mBanku przypomina również o innych środkach bezpieczeństwa. - Klient, który zauważy brak swoje karty, powinien o tym jak najszybciej poinformować bank - twierdzi rzecznik. - Przy tej okazji może też decydować, czy jego karta ma być tymczasowo zablokowana czy też trwale zastrzeżona.

Zobacz wideo: „BIELIK” – NOWA MONETA UNCJOWA NBP NA 100-LECIE POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska