Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adoptuj z głową! Kochaj, zrozum i wybierz zwierzę na miarę twoich możliwości. W schronisku w Zielonej Górze zwierzaki czekają na dom.

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Psy do adopcji w schronisku w Zielonej Górze
Psy do adopcji w schronisku w Zielonej Górze Agnieszka Linka
Jeśli marzysz o towarzyszu, który pozostanie z tobą „na dobre i złe, w zdrowiu i w chorobie” -adoptuj zwierzaka. Adopcja bezdomnego psa czy kota to nie bułka z masłem, ale jeśli podejmiesz dobrze przemyślaną decyzję, zyskasz oddanego przyjaciela. Pupile czekają w Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze na ul. Szwajcarskiej 4.

Adopcja bezdomnego zwierzęcia nie jest łatwa, wymaga nie tylko dobrego serca i odwagi, ale w równym stopniu zastanowienia się i pewności, że chcemy to zrobić. Musimy pamiętać o najważniejszej zasadzie: pies jest tak samo dla nas, jak my dla niego. Co to oznacza? Wchodzimy w nową relację, wiele rzeczy ulegnie zmianie w naszym sposobie życia oraz w nas samych.

Musimy uświadomić sobie fakt, że decyzja o pomocy jednemu z bezdomnych psów jest wyborem wymagającym zaangażowania i poczucia odpowiedzialności. Pies to obowiązek na wiele lat, wskazane jest zatem, aby uzyskać jak najwięcej informacji

- Ten, kto chce adoptować zwierzę, musi pamiętać o jednym- o miłości do zwierząt. Bez tego lepiej, żeby nie przekraczał bram naszego schroniska- mówi Daniel Superczyński z OTOZ Animals Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze na ul. Szwajcarskiej 4.

Dowiadujemy się od niego co i jak należy zrobić, aby adoptować zwierzaka.

Kto może adoptować?

Adoptować psa lub kota może każda osoba, która uzupełni ankietę przedadopcyjną. Znajduje się ona na stronie internetowej schroniska w zakładce „Adopcja”. Dalej wybieramy „Psy do adopcji” lub „Koty do adopcji” w zależności od tego, jakie zwierzę nas interesuje. Jeśli nie możemy wypełnić ankiety na stronie internetowej, dostaniemy ją w biurze schroniska. Ankieta przedadopcyjna ma na celu przede wszystkim poznanie potencjalnych opiekunów psa i wybranie mu najlepszego domu, dlatego jest dość szczegółowa. Wszystko to, aby znaleźć przyjaciela dopasowanego do twoich potrzeb, możliwości finansowych, czasu, a przede wszystkim dopasowanego do twojego charakteru. Zwierzę nie jest towarem, a podopieczni schroniska są po przejściach. Obowiązujące procedury można przejść przy odrobinie dobrej woli.

Schronisko weryfikuje dane z ankiety i jeżeli nie są spełnione warunki do adopcji wskazanego przez rodzinę pieska czy kotka, to proponuje im inne, bardziej odpowiednie zwierzę. Jeśli zostaniemy pozytywnie zweryfikowani, to w terminie 3-4 dni od złożenia ankiety pracownik schroniska dzwoni i umawia pierwsze spotkanie.

Pies w nowym domu nie może być zamknięty w kojcu, a koty muszą mieć wolierę i nie mogą spacerować po okolicy. Związane jest to z chęcią uchronienia przed wypadkiem samochodowym, rozszarpaniem przez dzikie zwierzęta lub uleganiem innym nieszczęśliwym zdarzeniom. Statystyki wskazują, że kot wolno chodzący żyje średnio półtora roku.

Co trzeba mieć ze sobą podczas wizyty w schronisku dla zwierząt?

  • smycz oraz obrożę lub szelki,
  • dowód osobisty,
  • jeśli wybierasz się do schroniska samochodem, zadbaj o bezpieczny transport psiaka, jeśli w podróż do domu z nowym przyjacielem, planujesz odbyć komunikacja miejską lub pociągiem, zapoznaj się z warunkami transportu przewoźników.

Odpowiedzialność finansowa

Schronisko nie sprawdza wysokości dochodów. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeśli ktoś nie jest w stanie utrzymać samego siebie, to posiadanie zwierzaka będzie dodatkowym obciążeniem. Jeśli pies zachoruje, trzeba będzie pokryć koszty leczenia.

Opłaty za adopcję

  • Pies mały/szczenię: 45zł
  • Pies średni/duży: 60zł
  • Psy powyżej 12 roku życia lub z chorobami nieuleczalnymi: bezpłatnie.
  • Kot: 25zł

Zwierzęta są odpchlone, odrobaczone i zaczipowane - czip jest przerejstrowany na właściciela. Pieski i kotki są też wysterylizowane lub wykastrowane. Normalnie koszty tych zabiegów ponosi właściciel. W przypadku adopcji schronisko pobiera tylko jedną opłatę, o której mowa jest wyżej.

Opieka po adopcji

W nagłych wypadkach adoptowany podopieczny zawsze może liczyć na pomoc weterynaryjną znajdującą się na terenie schroniska. Taka pomoc jest świadczona w dni robocze. W soboty i niedziele za pośrednictwem schroniska można skorzystać z zaprzyjaźnionych lecznic na terenie Zielonej Góry.

Są też wizyty poadopcyjne, będące częścią umowy zawieranej w momencie decyzji o przysposobieniu zwierzaka. Podpisując umowę adopcyjną, zobowiązujemy się do umożliwienia odwiedzin pracownikowi ze schroniska, w celu zweryfikowania, w jaki sposób jest sprawowana opieka nad zwierzątkiem.

Adopcja zwierząt w pandemii

Podczas pandemii nie zmieniło się dużo w kwestii adopcji zwierząt. Było trudno na samym początku, kiedy nikt nie wiedział, z czym mamy do czynienia. Z czasem wszystko zaczęło się dziać normalnie. Wróciły spacery i wolontariusze. Ludzie znów zaczęli adoptować zwierzątka.

Pies to niewątpliwie piękna przyjaźń i cudowne chwile spędzone razem. Za opiekę, pielęgnację i uczucie odwdzięczy się całym sobą do końca swych dni. Jednak, aby adopcja była szczęśliwa zarówno dla właściciela, jak i zwierzaka trzeba pamiętać, że radość to nie 5 minut spaceru wokół bloku i całe godziny samotnego siedzenia w domu. Chcieć a móc to duża różnica. Posiadanie pupila to obowiązek i wydatki. Przytrafiają się też choroby i problemy behawiorystyczne. Rozsądne podejście do tematu pozwoli uniknąć porażki, jaką jest zwrot adopcji i pozbycie się psa.

Obecnie w schronisku przy ul. Szwajcarskiej 4 w Zielonej Górze przebywa ok. 140 psów i ponad 100 kotów. Czekają na dom, albo na twoje przyjście po to, by wspólnie iść na spacer. Schronisko nieustannie stara się polepszać warunki swoim podopiecznym. W czerwcu zakończył się remont szpitalika, a w przyszłym roku rozpocznie się gruntowna modernizacja reszty schroniska. Inwestycję wspiera miasto Zielona Góra.

Wideo: Jak wychować pieska?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska