Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aby żyć ze smakiem. Przyprawy nie tylko od święta

Redakcja
Przyprawy dodają smaku nie tylko potrawom, ale także życiu.
Przyprawy dodają smaku nie tylko potrawom, ale także życiu. cypris / sxc.hu
Używane od wieków stanowiły przedmiot pożądania, z ich powodu toczono wojny. Jak chcą znawcy dodają smaku nie tylko potrawom, ale także życiu. Uznawane są za lekarstwa, trucizny i... afrodyzjaki.

Wanilia

* Obok szafranu i kardamonu najdroższa przyprawa. Pochodzi z Meksyku, a do Europy sprowadził ją Cortez w XVI wieku. Do XIX w. uprawa wanilii możliwa była tylko w Meksyku. Monopol przerwało odkrycie sztucznego zapylenia kwiatów na wyspie Reunion. Kwiat wanilii rozkwita jedynie na kilka godzin.

* Jej aromat pochodzi z nasion lub charakterystycznych strąków. W nich znajdują się tysiące czarnych nasionek. Najlepszej jakości pochodzi z Meksyku i Madagaskaru. Świeże owoce są bezwonne, a swój niepowtarzalny aromat uzyskują dopiero po zabiegach fermentacji i suszenia.

* Wanilia służy w kuchni, do aromatyzowania perfum, cygar i likierów. Najczęściej używana do słodkich dań: puddingów, ciast, kremów, sufletów oraz oczywiście lodów. Można ją wyczuć w wyrobach czekoladowych i cukierniczych. Już Aztekowie wierzyli, że wzmacnia serce, usuwa zmęczenie, zapewnia zdrowie, siłę i odwagę. Zaliczono ją do grona afrodyzjaków.

Cynamon

* Pochodzi z Cejlonu, blisko 5 tys. lat temu pisali o nim Chińczycy. Egipcjanie używali go przy balsamowania zwłok. Pliniusz Starszy pisał, że 350 gram cynamonu było równowartością 5 kilogramów srebra. W XVII wieku Holendrzy stali się największym na świecie dostawcą cynamonu. Pod koniec XVIII wieku odkryto, że można go uprawiać w Gujanie, na Sumatrze, Borneo i Mauritiusie.

* Używany do szarlotki, czy ciasteczek, do deserów, kawy. Stosowany jako panierka do drobiowych mięs, bądź dań na bazie ryżu i jabłek. Wzbogaci smak naleśników czy pierogów. Możemy go znaleźć w pastach do zębów, czy świecach zapachowych.

* Chroni przed infekcjami i niestrawnością. Jest silnym afrodyzjakiem. Pomaga obniżać poziom cukru we krwi, walczy z pasożytami w przewodzie pokarmowym oraz pomaga przy zespole jelita drażliwego czy niestrawności. Eliminuje skurcze żołądka i wzdęcia, obniża poziom cholesterolu.

Migdały

* Migdałowiec zwyczajny pochodzi prawdopodobnie z centralnej Azji, Chin i Japonii lub z Kaukazu i Afryki Północnej. Kupcy feniccy przywieźli go z Azji na tereny śródziemnomorskie, wzmianki o nim można znaleźć w Starym Testamencie. W starożytnej Grecji migdały były tak popularne, że w zwano je "greckimi orzechami". Były ulubionym przysmakiem królowej Jadwigi.

* Są bardzo kaloryczne - 100 g dostarcza 650 kalorii. Jest to wartość lekkiego obiadu. Bogate w składniki mineralne i witaminy. Zawierają bardzo cenne dla naszego zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe. Używane przez cukierników, do likierów i napojów. Szeroko stosowane w kuchni chińskiej i indonezyjskiej jako dodatek do ryżu, pieczonego drobiu, mięsa, ryb i sałatek.

* Wpływają łagodząco i zmiękczająco na skórę i błony śluzowe, wspomagają leczenie w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i moczowych. Obniżają poziom cholesterolu całkowitego i zwiększają poziom "dobrego" cholesterolu.

Kardamon

* Jedna z najstarszych przypraw na świecie. Dbający o higienę jamy ustnej starożytni Egipcjanie żuli nasiona kardamonu, a Grecy i Rzymianie używali go jako perfum. Wikingowie natknęli się na kardamon w Konstantynopolu, skąd wprowadzili go do Skandynawii, gdzie jest popularny do dziś. Po szafranie to najdroższa przyprawa.

* Rośnie dziko w tropikach, jest także uprawiana na plantacjach. Po wysuszeniu strąki są bielone oparami siarki. Najlepiej jest kupić cały strąk - mielony szybko traci swój smak. Przed dodaniem nasion do potrawy należy je podsmażyć albo wymieszać z innymi przyprawami. Znajdziemy go w holenderskich ciastkach oraz w skandynawskich wypiekach oraz w norweskim napoju alkoholowym akvavit. Częsty dodatek dań curry, kluczowy składnik potraw typu pilaw.

* Podstawa preparatów medycznych na niestrawność oraz wzdęcia. Arabowie przypisali kardamonowi rolę afrodyzjaku, a starożytni Indianie uznają go jako lek na otyłość.

Pieprz

* Nazywany jest królem przypraw. Pierwsza wzmianka pochodzi z Indii sprzed około 4.000 lat. Był używany nie tylko jako przyprawa, ale również jako środek wymiany, jako pieniądz.

* Arabscy Nomadzi wprowadzili pieprz do kuchni Fenicjan, którzy z kolei kontrolowali handel przyprawami w świecie zachodnim. Monopol włoskiego "pieprzu" z lądowych szlaków handlowych był głównym czynnikiem skłaniającym do wypraw wielkich odkrywców.

* Najlepszy to ten mielony bezpośrednio na żywność. Do gorących posiłków najlepiej dodać go pod koniec gotowania, aby zachował aromat. Do sosów najlepszy biały pieprz. Zielony nadaje się do puree z czosnkiem, lub cynamonem, może być dodany do masła lub śmietany, do sosów do ryby. Ziarna pieprzu czerwonego dodawane są do drobiu, warzyw i ryb.

Goździki

* W Chinach znano je już 300 lat p.n.e., wspomina o nich Marco Polo. Są to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego z Indonezji. Jeszcze zamknięte, różowe pąki kwiatowe zbierane są na krótko przed kwitnieniem i suszone na słońcu, aż do uzyskania brązowej barwy. Do Europy trafiły około XI wieku.

* Stosowane do win, likierów, a także marynat rybnych i przetworów mięsnych. Amerykanie wbijają goździki w pieczoną szynkę. Niemcy używają ich jako dodatku do korzennego chleba. Doskonała przyprawa do kompotów, nadzienia do ciast, sosów, marynat grzybowych, a także pieczeni. Są składnikiem pierników i różnych innych ciast. Można je stosować do pasztetów, duszonej wołowiny, potrawki z zająca, wędlin. Oczywiście to także składnik piwa i wina grzanego.

* Olejek z goździków uznawany jest jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy, rozcieńczony i wtarty w dziąsła, czy nawet sam rozgryziony goździk, łagodzi bóle zębów. Występujący w goździkach eugenol skutecznie obniża poziom wolnych rodników w komórkach, przez co ma działanie antynowotworowe.

Anyż

* Anyż pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Egiptu. To jedna z najstarszych roślin wykorzystywanych zarówno do celów kulinarnych, jak i leczniczych. Używali go Egipcjanie, Chińczycy, Inkowie, Grecy, Rzymianie. Do Polski przywędrował w średniowieczu, a jego użycie spopularyzowali benedyktyni.

* Dziś stosowany głównie w cukiernictwie i piekarnictwie, jest składnikiem nalewek i alkoholi.
Dodawany do ryb, drobiu, zup i dań z warzywnych. Anyż gwieździstym jest powszechnie używany w kuchni chińskiej.

* Owoce anyżu działają wykrztuśnie i wiatropędnie, przynoszą ulgę przy zaparciach, bólach brzucha, wzdęciach u niemowląt oraz małych dzieci. Pobudza apetyt, reguluje trawienie. U matek karmiących pobudza wydzielanie mleka.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska