Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 lat temu zbombardowano Żary. Tak wyglądało miasto po nalocie sił alianckich

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Bombardowanie Żar rozpoczęto 11 kwietnia 1944 roku
Bombardowanie Żar rozpoczęto 11 kwietnia 1944 roku Archiwum
Mija dokładnie osiemdziesiąt lat od bombardowania Żar przez siły alianckie. Dzięki archiwalnym zdjęciom m.in. fary, zobaczycie, jak ogromna była skala zniszczeń. Warto odwiedzić Salon Wystaw Artystycznych.

Dokładnie 11 kwietnia 1944 roku siły alianckie zbombardowały Żary. Mija osiemdziesiąt lat od tamtych wydarzeń. Decyzja o bombardowaniu fabryk produkujących w Żarach części do niemieckich samolotów, zapadła niespełna rok wcześniej w Casablance. Produkcja samolotów Focke – Wulf przeniesiona w czasie II wojny światowej z Bremy do Żar. Celem aliantów było osłabienie niemieckich sił powietrznych przed planowanym desantem w Normandii. Spadające na miasto bomby zostawiły ogromne zniszczenia, ginęła ludność cywilna, w tym małe dzieci.

Chowali się w piwnicach

- Mieszkaliśmy w kamienicy nr 3 przy dzisiejszym Podwalu - wspomina Christopher Johan Kröhan, który ma dziś 88 lat. - Ja, mój brat i moja mama, gdy usłyszeliśmy syreny alarmowe, pobiegliśmy do schronu. Tam przeczekaliśmy najgorsze, wokół było słychać tylko potężny huk. Udało nam się, przeżyliśmy, rok później wyjechaliśmy z Żar ostatnim pociągiem na zachód.

Romuald Czerwonajcio miał w chwili nalotu dwa latka i przeżył bombardowanie z rodziną, chroniąc się w domu przy ulicy Klonowej. Potem, już jako znany architekt, brał czynny udział w odbudowie miasta.

Tak wyglądała fara

Zniszczeniu uległo mnóstwo budynków, zabytków, w tym także kościół farny. Zdjęcia zniszczeń można zobaczyć w galerii.

Wystawa wciąż otwarta

W Salonie Wystaw Artystycznych można jeszcze obejrzeć wystawę zorganizowaną z okazji rocznicy tamtych wydarzeń. Zobaczycie przy okazji modele samolotów produkowanych wówczas w Żarach oraz tych, które bombardowały miasto. SWA jest czynne w dni powszednie od 10.00 do 17.00. Wystawę można oglądać do 12 maja.

Czytaj też:

Zobacz też: Zobacz otwarcie wystawy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska