MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14. FrankoFilm w Zielonej Górze: Wojciech Pszoniak o patriotyzmie swoim i Zygmunta Lubicza Zaleskiego, bohatera filmu „Z dala od orkiestry”

Redakcja
Lubuski Teatr w Zielonej Górze, 9 czerwca 2018 r. Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem i Rafaelem Lewandowskim, reżyserem dokumentu „Z dala od orkiestry”.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze, 9 czerwca 2018 r. Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem i Rafaelem Lewandowskim, reżyserem dokumentu „Z dala od orkiestry”.
Wybitny aktor Wojciech Pszoniak był gościem zakończonego w niedzielę, 10 czerwca 2018 r. w Zielonej Górze 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych - FrankoFilm.

Wojciech Pszoniak wystąpił w roli narratora w pokazywanych podczas Festiwalu FrankoFilm dokumentach: „Bracia Lumiere” oraz „Z dala od orkiestry” w reżyserii patrona zielonogórskiego wydarzenia Rafaela Lewandowskiego, twórcy nagradzanego „Kreta”.

„Z dala od orkiestry” Rafaela Lewandowskiego przypomina postać wielkiego polskiego patrioty, poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata Zygmunta Lubicza Zaleskiego - który choć na emigracji we Francji, przez całe życie walczył o Polskę. Zarówno o odzyskanie niepodległości w 1918 r., jak i podczas drugiej wojny światowej, gdy w okupowanej Francji udało mu się otworzyć polskie liceum. Za co torturowało go potem gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego.

W dokumencie Rafaela Lewandowskiego jest porażająca scena, gdy Wojciech Pszoniak przestaje nagle być tylko głosem narratora. Widzimy go, jak przytacza wspomnienie Zygmunta Lubicza Zaleskiego o torturach zadanych mu przez gestapowców, swoim studentom sztuki aktorskiej. A ci młodzi ludzie są jak zamurowani. Zaleski nie dał się złamać. Nikogo nie wydał...

„Z dala od orkiestry” miał swoją premierę w Warszawie we wrześniu 2017 r. To pierwszy film inaugurujący obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pokazuje, że bohaterów nie trzeba wymyślać. Trzeba ich tylko odnaleźć i przywrócić pamięci.

Podczas spotkania w Lubuskim Teatrze, w sobotę, 9 czerwca 2018 r., Wojciech Pszoniak udzielił też krótkiej lekcji aktorstwa i patriotyzmu - patrz: wideo.

Zwycięzcy 14. edycji FrankoFilm

Złoty FrankoFilm przypadł w udziale studentom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, za film „Des Rectangles Lumineux”. Srebrny FrankoFilm zdobyła Grupa Filmowa Maczki z Łodzi, za film „Photosensibilité”, natomiast Brązowy FrankoFilm wywalczyła ekipa z Liceum Ogólnokształcącego im. Marie Curie-Skłodowskiej z Wolsztyna za „Le générique de fin”.

Nagrodę Publiczności widzowie przyznali V Liceumu Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie za film „Les tulipes jaunes”. Nagroda Instytutu Francuskiego w Polsce została powędrowała do VI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Łodzi za film „Smart vie”.

Przyznano również dwie nagrody specjalne. Jedna trafiła do Czech, do Gymnazium Jana Nerudy – Section bilingue za film „Tournesol”, natomiast druga do Warszawy, do Przedszkola polsko-francuskiego Trampoline za film „Pourquoi.

Jury obejrzało 47 filmów krótkometrażowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska