MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13 grudnia znali z opowieści rodziców. Teraz poznają go z książek i internetu

(jm)
Mateusz Muchel to jeden z laureatów konkursu literackiego
Mateusz Muchel to jeden z laureatów konkursu literackiego Jarosław Miłkowski
- Młodzi ludzie niewiele wiedzą o stanie wojennym - mówią licealiści z Gorzowa. We wtorek odebrali nagrody w konkursie literackim poświęconym wydarzeniom zapoczątkowanym 13 grudnia 1981 r.

- Jestem w rozterce, bo nie jestem w stanie ocenić, czy decyzja o stanie wojennym była słuszna - mówi Mateusz Muchel, uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie. Był jednym z nagrodzonych. Stanem wojennym zainteresował się dopiero podczas nauki w szkole średniej. W internecie szuka relacji uczestników tamtych wydarzeń, czyta na ten temat sporo książek. Do tego słucha opowieści swoich rodziców.

Podobnie jak Mateusz historią interesuje się Patrycja Kwiecień z II LO. - Moi znajomi niewiele wiedzą o stanie wojennym - mówi dziewczyna. Swój sąd opiera na przeprowadzonej przez siebie ankiecie wśród kolegów w szkole.
Uczestnik stanu wojennego Tadeusz Kołodziejski (za organizację strajku w gorzowskim Ursusie skazany na 5 lat więzienia, a za apel do żołnierzy i milicjantów, by w nim nie uczestniczyli - na dodatkowe 3 lata odsiadki) to z kolei członek rodziny Sandry Pyzy z Zespołu Szkół Gastronomicznych. - Stan wojenny znałam tylko z relacji najbliższych. Poprzez udział w konkursie mogłam skonfrontować tamte opowieści z tym, jak było naprawdę. Przez lata nie chciałam wierzyć, że w sklepach był tylko ocet, a wybrane towary były na kartki.

Licealistów nagrodzono w trakcie sesji popularno-naukowej, która w 30. rocznicę stanu wojennego odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. W jej trakcie za najlepsze rysunki dotyczące stanu wojennego wyróżniono także uczniów szkół podstawowych.

Więcej wiadomości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska